wtorek, 4 listopada 2014

Teorię przezwyciężyć praktyką

Wysoki wynik w szkolnej olimpiadzie zawsze był powodem do dumy. Licealiści, którzy w konkursach z wiedzy o danych przedmiotach uzyskiwali najwięcej punktów, mieli szansę nawet na otrzymanie indeksu na studia. Dojście do któregoś z licznych poziomów, nawet jeśli wiązało się z poniesieniem późniejszej porażki, zawsze było czymś prestiżowym. Poziom wiedzy, jaką trzeba posiadać, aby uzyskać „przyzwoitą” ilość punktów na olimpiadzie, kilkakrotnie przewyższa poziom zwyczajnych szkolnych zajęć. Osoba, która może poszczycić się zajęciem wysokiej pozycji w rankingu wyników, z pewnością może liczyć na większą przychylność ze strony nauczycieli. Jak jednak udział w olimpiadzie wpływa na późniejszą karierę zawodową – już po studiach?

Okazuje się, że według wielu pracodawców teoretyczna wiedza szkolna, nawet na bardzo wysokim poziomie, w ogóle nie przekłada się na praktyczne umiejętności. Sugerując się tą myślą, Fundacja SocialWolves, postanowiła zorganizować olimpiadę inną niż wszystkie – taką, która wymaga prawdziwej aktywności na rzecz społeczeństwa.

Sprawdzian z kreatywności

Działanie w interesie społecznym ma ułatwić młodym ludziom wejście na rynek pracy w przyszłości. Planowanie oraz przeprowadzanie rzeczywistych projektów jest esencją tego, czym jest prawdziwa praca – problemów, z którymi można się zetknąć, konieczności uzyskania czyjejś zgody na przeprowadzenie określonych działań oraz wykazania się kreatywnością.

Obecnie prowadzone są zapisy na olimpiadę, która odbywa się pod intrygującym hasłem „Zwolnieni z teorii”. Zgłosiło się już ok. 3300 licealistów. Na rejestrację w odpowiednim portalu oraz znalezienie pomysłów, uczestnicy będą mieli czas do 30 listopada bieżącego roku, sama olimpiada zaś potrwa do 31 marca 2015. Uczniowie, którzy doprowadzą do końca swoje przedsięwzięcia, zostaną uhonorowani znanymi na całym świecie certyfikatami Project Management Institute, co otworzy im drzwi do kariery managera na rynku pracy nie tylko w Polsce, ale też w wielu innych państwach.

Społeczeństwo potrzebuje młodych

Samo wydarzenie ma szansę zachęcić młodych ludzi do częstszego podejmowania działań, ukierunkowanych na życie społeczne, takich jak organizacja gier miejskich czy sąsiedzkich pikników. Jak na razie, jedynie 16% z nich deklaruje zaangażowanie w tego typu działalność. Być może winę za tę niską liczebność ponosi właśnie nieprawidłowo skonstruowany system edukacji, zbyt duży nacisk kładąc na wiedzę teoretyczną, nie próbując przy tym zachęcać do pozaszkolnej aktywności. Ambasadorami projektu są młode osoby, które niedawno odniosły sukces w różnego typu przedsięwzięciach. Wśród nich znajduje się gwiazda kulinarnego programu Topchef, Grzegorz Łapanowski, kreatorki polskiej marki modowej Areta Szpura oraz Karolina Słota, a także mistrzyni świata w kitesurfingu, Karolina Winkowska.

Obsadzenie młodych ludzi sukcesu na stanowiskach ambasadorów olimpiady ma uzmysłowić nastolatkom, że nie potrzeba wcale posiadać ogromnego bagażu doświadczeń, aby na jakimś polu odnieść sukces. Wystarczą chęci i zaangażowanie, które pobije na głowę wszystkich przeciwników. Nie tylko w życiu, ale także podczas olimpiady.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz