czwartek, 7 listopada 2013

Certyfikat księgowy - dobry krok w stronę własnego biura rachunkowego

Wiedza za zakresu księgowości i związane z tym umiejętności radzenia sobie z przeróżną dokumentacją firmową, rozliczeniami podatkowymi oraz przedsiębiorczość i umiejętne zarządzanie czasem są wartościami na wagę złota. Zawód księgowego był i jest zawodem cenionym bowiem bez takiej osoby praktycznie żadna firma nie może funkcjonować. Nawet jednoosobowe działalności gospodarcze z czasem rozrastają się i obsługa księgowa staje się na tyle czasochłonna i skomplikowana, że wszelkie działania związane z prowadzeniem księgowości są zlecane najczęściej na zewnątrz firmy.

Taki stan sprzyja oczywiście osobom, które znakomicie czują się w "papierkowej robocie" i nie straszne jest im obsługa księgowości. Księgowi są wciąż potrzebni na etat w wielu firmach. Jednak ci bardziej przedsiębiorczy zakładają szybko własne biura rachunkowe, które wyrastają wciąż jak grzyby po deszczu. W tym przypadku trzeba jednak pamiętać, że do prowadzenia ksiąg rachunkowych będzie potrzebny certyfikat potwierdzający kwalifikacje - certyfikat księgowy.


Zdobycie certyfikatu księgowego nie jest przesadnie trudne, mimo wszystko wymaga spełnienia przynajmniej jednego z trzech warunków, aby go uzyskać:

  • 3 lata praktyki w księgowości, wykształcenie wyższe magisterskie na kierunku ekonomicznym o specjalności: rachunkowość lub innej - warunkiem jest jednak, aby plan studiów odpowiadał wymogom określonym przez uczelnię do nadania stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych;
  • 3 lata praktyki, wykształcenie wyższe magisterskie lub równorzędne na kierunku innym niż rachunkowość w księgowości, studia podyplomowe z zakresu rachunkowości - podobnie jak wyżej studia podyplomowe muszą zostać ukończone na uczelni, w jednostce organizacyjnej uprawnionej do nadawania naukowych tytułów doktora nauk ekonomicznych
  • 2 lata praktyki w księgowości, wykształcenie co najmniej średnie, zdany z wynikiem pozytywnym egzamin sprawdzający kwalifikacje osoby ubiegającej się o certyfikat księgowy

Jak wygląda egzamin do certyfikatu księgowego?

Egzaminy są płatne w wysokości 40% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Odbywają się w grupach liczących od 60 do 90 osób, czas trwania egzaminu to 4 godziny. Egzamin obejmuje 3 bloki tematyczne, z których można osiągnąć określoną ilość punktów: RACHUNKOWOŚĆ (130 punktów), PRAWO PODATKOWE (60 punktów), UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE ORAZ PODSTAWY PRAWA CYWILNEGO I GOSPODARCZEGO (40 punktów).

W skład poszczególnych bloków egzaminacyjnych wchodzą pytania zarówno testowe jak i zadania sytuacyjne. W pytaniach testowych obowiązują punkty ujemne (-1) za złe odpowiedzi, za dobrą odpowiedź otrzymuje się +2 punkty. Z kolei zadania sytuacyjne są punktowane w zależności od konkretnego zadania (punktacja podana przy zadaniu) i nie ma tu punktów ujemnych.

Warunkiem zdania egzaminu i uzyskania certyfikatu księgowego jest uzyskanie co najmniej 60% liczby punktów z każdego bloku tematycznego.

Więcej o certyfikatach księgowych można przeczytać na stronach Ministerstwa Finansów:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz