piątek, 4 kwietnia 2014

Ochrona przyrody w budownictwie – certyfikaty LEED

Ekologia jest dziś w modzie. Zdrowe i naturalne jedzenie, segregacja odpadów, ograniczanie emisji spalin itp. – wszystko to ma służyć ochronie Matki Ziemi. Oprócz tego, że jest to normowane przez odpowiednie ustawy i rozporządzenia, sprzyja popularności pewnych produktów czy usług. Chętniej wybieramy te, które dbają o środowisko naturalne. Warto wiedzieć, że nawet w takich branżach jak budownictwo istnieją organizacje, zajmujące się przyznawaniem odpowiednich certyfikatów oraz propagujących ekologię.

Jednym z takich zaświadczeń jest certyfikat LEED (Leadership in Energy and Enviromental Design). Co ciekawe jest on przyznawany już od 1998 roku. System LEED to wielokryterialna ocena budynków, mająca na uwadze ekologiczne rozwiązania w powstawaniu budowli zarówno mieszkalnych, jak i komercyjnych. Certyfikat ten stworzyła amerykańska organizacja non-profit Green Building Council, zrzeszająca organizacje i firmy z branży budowlanej. Standardy Leed uwzględniają wszelkie metody „zielonego budownictwa”, takie jak: optymalne zużycie wody i energii, stosowanie przyjaznych środowisku materiałów, a nawet lokalizację i wpływ domów na otoczenie. Dla konkretnych typów budynków istnieją odpowiednie kryteria i skale ocen. Zupełnie inne aspekty brane są pod uwagę podczas certyfikacji szkół, a inne w przypadku budynków handlowych. Na przestrzeni lat, wraz z ewolucją nowych technologii, zmieniły się sposoby badania i przyznawania certyfikatu LEED. Obecnie istnieją trzy typy tego zaświadczenia: Srebrny, Złoty oraz Platynowy.

Standardy LEED mają na celu nie tylko popularyzację ochrony środowiska naturalnego, lecz także zdrowie i funkcjonowanie mieszkańców powstających budynków. Eko-budownictwo nie jest więc tylko modną fanaberią, lecz realnie wpływa na jakość naszych domów. Świadczy o tym zainteresowanie certyfikatami LEED – to ponad 25 000 zgłoszonych do weryfikacji projektów w 120 krajach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz