poniedziałek, 31 marca 2014

Folklor na poważnie

Wielu z nas folklor obecnie kojarzy się z popularnym klipem Donatana i Cleo „My Słowianie” albo żenującymi występami Kół Gospodyń Wiejskich na festiwalach cepelii. Tymczasem sztuka ludowa to sprawa znacznie poważniejsza, niż pozornie mogłoby się wydawać. O poziom zespołów ludowych dba powołana w tym celu jedna z agend UNESCO, czyli Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej (CIOFF). Nasz kraj był wśród inicjatorów stworzenia Rady, a do dziś funkcjonuje jako Polska Sekcja CIOFF.

Organizacja, aby chronić i wspierać kulturę tradycyjną, przyznaje prestiżowe certyfikaty potwierdzające autentyczne umiejętności grup folklorystycznych. Nie chodzi tu tylko o czyste zaśpiewanie przyśpiewek ludowych. CIOFF wymaga wysokich kwalifikacji tancerzy, śpiewaków oraz kapel, a także ich wierność z tradycją danego regionu. Członkowie Rady, przyznając certyfikat, zwracają uwagę zarówno na poprawność i kompozycję figur oraz całych układów tanecznych, jak i na stroje, czy walory artystyczne. Certyfikat CIOFF-u zdobyty przed profesjonalną komisją otwiera drogę zespołom do ich rozwoju oraz zdobycia uznania na scenie międzynarodowej. To nie tylko prestiż, którym może poszczycić się grupa folklorystyczna, ale również wstęp na wiele festiwali, odbywających się na całym świecie. O statusie takich imprez świadczy imponująca liczba wykonawców (ponad 70 tysięcy) i zespołów (2500 w ciągu roku), prezentujących się na międzynarodowych scenach. Dodatkowo zespoły pieśni i tańca mogą wówczas brać udział w turniejach tańców polskich, co tym bardziej zwiększa ich popularność i doświadczenie.

Co ważne CIOFF przyznaje certyfikat na określony okres, a po jego wygaśnięciu grupa folklorystyczna znów musi się starać o przyznanie tego zaświadczenia. W ten sposób zespoły nigdy nie spoczną na laurach, wciąż doskonaląc swój warsztat. Tak więc warto wiedzieć, że sztuka ludowa ma swoją organizację, która dba o dziedzictwo kulturowe krajów członkowskich, przyznaje odpowiednie certyfikaty i zapewnia w ten sposób ciągłość narodowej tradycji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz