czwartek, 28 maja 2015

Certyfikacja Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy

Dekarz to zawód, który na przestrzeni lat ani trochę nie stracił na wartości. Można powiedzieć, że wręcz przeciwnie - w czasach gdy wszędzie pojawia się technologia, zdolności rzemieślnicze stają się jeszcze cenniejsze. Skąd jednak wiadomo, czy dekarz jest profesjonalistą? Poświadczą to posiadane przez niego dokumenty, a szczególnie Certyfikacja Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy.

PSD opracowało specjalny program, pozwalający udoskonalić dekarzom swoje umiejętności. Z oferty skorzystać mogą zarówno właściciele firm wykonawczych, jak i dekarze pracujący na zlecenie. Dla członków Stowarzyszenia, którzy prowadzą firmy dekarskie wystawiane jest zaświadczenie o udziale w programie. Firmom, będącym w stanie udokumentować wysoki poziom świadczonych usług oraz zagwarantować ich długotrwałe utrzymanie, przyznawany będzie certyfikat. Ważność dokumentu sięga 2 lat. Po tym czasie nastąpi weryfikacja standardu usług przez regionalne komisje techniczne.

Ubieganie się o certyfikat będzie możliwe w obszarze wykonawstwa w następujących technologiach:
  • orynnowanie z zastosowaniem wszystkich przewidzianych w powyższych technologiach akcesoriów dachowych,
  • blachy szlachetne z zastosowaniem wszystkich przewidzianych w powyższych technologiach akcesoriów dachowych,
  • dachówki cementowe i ceramiczne z zastosowaniem wszystkich przewidzianych w powyższych technologiach akcesoriów dachowych,
  • folie PCV, membrany EPDM z zastosowaniem wszystkich przewidzianych w powyższych technologiach akcesoriów dachowych,
  • świetliki dachowe i klapy dymowe,
  • blacha powlekana i blacho-dachówka z zastosowaniem wszystkich przewidzianych w powyższych technologiach akcesoriów dachowych,
  • papa termozgrzewalna z zastosowaniem wszystkich przewidzianych w powyższych technologiach akcesoriów dachowych,
  • stosowanie materiałów termoizolacyjnych w dekarstwie,
  • okna dachowe,
  • gonty bitumiczne z zastosowaniem wszystkich przewidzianych w powyższych technologiach akcesoriów dachowych.
Właściciel i kadra zatrudniona w firmie dekarskiej, która ubiega się o Certyfikat Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy muszą spełnić następujące wymagania:

  1. Posiadać kwalifikacje zawodowe właściciela firmy dekarskiej (mistrz dekarski, mistrz blacharski, technik budowlany o specjalności budownictwo ogólne, inżynier budowlany o specjalności budownictwo lądowe).
  2. Posiadać kwalifikacje zawodowe osób zatrudnionych w firmie ubiegającej się o certyfikat:
  • jeden dekarz, czeladnik lub robotnik wykwalifikowany, lub mistrz
  • jeden blacharz, czeladnik lub wykwalifikowany robotnik, lub mistrz
  • jeden pomocnik lub uczeń.
Jeśli o certyfikat chce ubiegać się firma zatrudniająca większą ilość osób na stanowiskach związanych z wykonawstwem, przynajmniej 50% pracowników musi posiadać kwalifikacje zawodowe udokumentowane poprzez świadectwa czeladnicze (lub tytuły robotnika wykwalifikowanego), świadectwa mistrzowskie w zawodach dekarza lub blacharza budowlanego lub średnie wykształcenie budowlane, a także umowy o pracę. Wszystkie osoby zatrudnione na stanowiskach związanych z dekarstwem muszą posiadać certyfikaty producentów materiałów do pokryć dachowych z takiej technologii, w jakiej firma ubiega się o certyfikat (przynajmniej jeden w każdej technologii). Właściciel firmy może starać się o przyznanie certyfikatu po co najmniej 6 miesiącach od wstąpienia do PSD. Do najważniejszych kryteriów certyfikacji, które będą rozpatrywane przez komisję, należą:

  1. Rejestracja działalności gospodarczej w zakresie dekarstwa.
  2. Uregulowanie zobowiązań wobec urzędów państwowych i Stowarzyszenia.
  3. Kwalifikacje pracowników i osób zarządzających firmą.
  4. Organizacja pracy w firmie.
  5. Wyposażenie firmy w niezbędny sprzęt do wykonywania prac dekarskich.
Informacje o aplikacji do programu certyfikacyjnego i procedurze certyfikacji dostępne są pod adresem: http://www.dekarz.com.pl/dekarz/certyfikacja-psd.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz