czwartek, 7 maja 2015

Polska Rama Kwalifikacji, czyli certyfikaty pod kontrolą

Pod koniec marca tego roku rząd przyjął założenia ustawy o do ustawy o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji. Pomoże to porównać wszelkiego rodzaju kwalifikacje zdobywane przez wszystkich obywateli. Wszystko po to, by wiedzieć, ile warta jest nasza edukacja.

Do tej pory zdobyte wykształcenie i kompetencje, ukończone kursy oraz dodatkowe zajęcia, wszelkie dyplomy, certyfikaty i zaświadczenia nie pozwalają na jednoznaczne stwierdzenie poziomu zdobytej wiedzy. Stworzenie ramy kwalifikacji pozwoli firmom, organizacjom, ale także uczniom, studentom i pracownikom sprawdzić, jaką wartość maja zdobyte kwalifikacje.

Jak powstaje Polska Rama Kwalifikacja?

Zintegrowany System Kwalifikacji to część procesu, w który jest zaangażowanych 140 krajów na całym świecie. W Unii Europejskie prace nad stworzeniem ram kwalifikacji trwają od 2004 i mają objąć wszystkie kraje członkowskie. Polska Rama Kwalifikacji (PRK), tak jak w pozostałych krajach, obejmuje wszystkie formy edukacji publicznej: ogólną, wyższą i zawodową, ale także wszelkiego rodzaju kursy, czy szkolenia. Każda rama kwalifikacji jest podzielona na osiem poziomów. Dla przykładu szkoła podstawowa to poziom 1, matura – 4, licencjat – 6, a doktorat – 8.

Poziomy PRK odzwierciedlają postępy osiągane przez osobę uczącą się w trzech zakresach:
  • wiedzy – czyli to, co ktoś zna i rozumie,
  • umiejętności – czyli to, co ktoś potrafi,
  • kompetencji społecznych – czyli to, do czego ktoś jest gotów (postawa). Dodatkowo w Polsce wprowadzono również różne stopnie szczegółowości opisu zdobytych kompetencji.

Kompetencje jak waluta

Stworzenie jednakowego modelu ramy kwalifikacji w wielu krajach jest bardzo potrzebne i skorzystają na tym pracodawcy, pracownicy i bezrobotni. PRK pozwala porównywać kompetencje oraz sprawdzić, co kryje się za zdobytymi dyplomami czy certyfikatami. W ten sposób łatwiej będzie ocenić, czy wiedza zdobyta w różnych instytucjach, w różnym czasie i miejscu ma taką samą wartość. Pracodawcy będą mogli dobrać do zdobytych kompetencji podwładnych adekwatne wynagrodzenia, skuteczniej zaplanować rozwój pracowników i wybiorą podczas rekrutacji kandydatów, którzy mają wyższe wskaźniki według ramy kompetencyjnej. Pracownicy oraz bezrobotni i osoby uczące się będą lepiej wiedzieć, jakie kursy i szkolenia wybierać, aby uzyskać wysokie kwalifikacje, liczące się na rynku pracy.
 Dowiedz się, ile powinieneś zarabiać, dzięki raportom płacowym.
Potrzeba stworzenie ramy kompetencji jest motywowana rzeczywistymi potrzebami. Obecnie osoby pracujące za granicą po ukończeniu studiów i zdobyciu wielu certyfikatów o zasięgu krajowym, nie są tak doceniani i konkurencyjni na zagranicznym rynku pracy, jak obywatele danego państwa. Pracodawcy za granica nie wiedzą, jaką wartość mają zdobyte dyplomy w Polsce. Dzięki ramie kompetencji znikną tego typu problemy. Każdy pracownik będzie wiedział, jaką ma wartość i ile powinien zarabiać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz